Festiwal Magazyn 

74. Berlinale: festiwal promuje lokalne kina studyjne, czyli Berlinale Goes Kiez

Festiwal w Berlinie to obok Cannes i Wenecji jedna z najważniejszych imprez filmowych w Europie. Jego rozmach potrafi przytłoczyć, kiedy człowiek w gąszczu ponad 200 tytułów próbuje odszukać dla siebie te najlepsze. Wspomnieć należy, że przez cięcia dotacji w poprzednim roku programerzy i tak musieli zredukować liczbę tytułów tegorocznej selekcji. Mimo to, festiwal pod przewodnictem Carlo Chatrian i Mariette Rissenbeek ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Opublikowany dziś pełny program projekcji dowodzi, że na koniec swojej kadencji postarali się oni z całych sił nie zawieść festiwalowiczów. Postawili na różnorodność tematyczną, bogactwo form oraz, jak w poprzednich latach, na otwartość na problemy współczesnego świata. Już niebawem na naszej stronie opublikujemy podsumowanie Konkursu Głównego (Wettbewerb), ale nim to się stanie chciałbym zatrzymać się na wspaniałej inicjatywie Berlinale, jaką jest Berlinale Goes Kiez.

Berlinale Goes Kiez to w wolnym tłumaczeniu Berlinale Wychodzi na Dzielnice. Jest to wspaniała inicjatywa festiwalu polegająca na rozszerzeniu jego zasięgu o kina studyjne na berlińskich dzielnicach. Jak piszą organizatorzy: Ciężko o inne miasto, które miałoby tyle lokalnych kin studyjnych co Berlin. W swojej różnorodności dostarczają unikatowych repertuarów oraz szerokiego zakresu wydarzeń filmowo-kulturalnych […] Każde kino arthouseowe różni się od siebie tak, jak różnią się ich programy. […] Służą one nie tylko jako miejsca wymiany myśli i dialogu, ale dokładają się w znacznym stopniu do lepszego zrozumienia świata i empatycznego współżycia w mieście wielu społczeności.

Podczas 74. Berlinale w inicjatywie Berlinale Goes Kiez będzie brało udział 7 lokalnych kin, które teraz Wam przedstawię. Myślę, że może być to bardzo ciekawy wirtualny spacer po mieście tak bogatym w kina studyjne, że aż chciałoby się pożyczyć innym polskim miastom takiej różnorodności. Tym czasem wychodzimy na dzielnice Berlina:

City Kino Wedding (Wedding): Dzielnica Wedding ma swój specyficzny urok, ale to zdecydowanie jej plus. Kino gra filmy artystyczne, dla dzieci, dokumenty. Odbywają się tu Dni Kina skupionego wokół wybranego kraju w tym Dni Kina Polskiego. Miejsce ma tu też wiele innych filmowych inicjatyw. City Kino Wedding to miejsce przeznaczone dla każdego, dzięki czemu panuje w nim wyjątkowa atmosfera.


Neue Kammerspiele (Kleinmachnow): Historia kina jest tu pisana od ponad 80 lat. Niedawno miejscówka została rozbudowana o nową salę. W lato odbywa się tu też kino pod chmurką. Wyjątkowym projektem zainicjowanym w zeszłym roku w Neue Kammerspiele jest seria Filmy dla Pokoju skupiona wokół filmów traktujących o problemach współczesnego świata i poszukujących dla nich rozwiązania.


Kino Zukunft (Friedrichshain): Aby odnowić przestrzeń dzisiejszego Kina Zukunft właściciele poświęcili rok swojej ciężkiej pracy. Od 1990 roku działają w myśl zasady zrób to sam. Dziś to nie tylko kino, to przede wszystkim centrum kulturalne, gdzie ludzie mogą dać wyraz swojej twórczej ekspresji.


Kino Toni (Weißensee): W kinie mieszczącym się przy Anton Platz dzieje sie bardzo dużo. Berlin Film Monday, ND Film Club to jedne z podejmowanych tu działań. Oprócz tego kino bogate jest w zbiór filmów z legendarnej wytwórni DEFA w Babelsbergu. Ich prezentacja w mieście wyróżnia się wyjątkowym skupieniem na niemieckim dziedzictwie filmowym.


Babylon Kreuzberg (Kreuzberg): W Babylonie prócz kina artystycznego doświdczymy też filmów muzycznych oraz jak mówi sam właściciel nieklasycznych blockbusterów. W przeszłości, w latach 50. w tym samym miejscu funkcjonowało kino Helo, potem kino tureckie z tureckimi filmami, które bardzo dobrze wpasowywały sie w charakter dzielnicy.


Sinema Transtopia (Wedding): Transtopia to miejsce, gdzie tworzą się więzi międzynarodowe, gdzie multikulturowe idee przenikają się i odnajduja w nowych kontekstach. Wreszcie Transtopia to najmłodzsze z berlińskich kin. Grane są tu filmy skupiające się na kulturach i mniejszościach. Wśród dostepnych formatów znalazły się także taśmy 16mm i 32mm. Ważną misją dla twórców Transtopii jest działanie na rzecz dialogu poza standardowymi, politycznymi perspektywami.


Cosima Filmtheater (Friedenau): Kino mieściło sie tu już w 1935 roku. Było zbudowane wg ówczesnych standardów kin studyjnych mieszczących się wewnątrz komunalnych budynków. W roku 2022 kino przeszło szereg renowacji i dziś można cieszyć się znów z seansów w jego progach. Grają, jak sami to mówią, kino artystyczne, wymagające, ale nader wszystko cieszące sie zainteresowaniem publiki.


Related posts

Leave a Comment